Poradna

Ptejte seveterinářky

VETERINÁRNÍ PORADNA

Nemáte jasno v tom, jak pečovat o vašeho zvířecího mazlíčka? Máte dotaz ke stravování zvířete? Potýká se Váš chlupáč s běžnými či neobvyklými zdravotními potížemi? Neváhejte a zeptejte se veterinářky Lady Zavadilové. Ráda se s Vámi podělí o své zkušenosti, poskytne užitečné rady a doporučení.

MVDr. Lada Zavadilová

Obor veterinární lékařství vystudovala v Brně v roce 2005. Krátce po promoci byla přijata do sehraného týmu veterinárních lékařů BENEMASTR, kde působí dodnes, konkrétně v ordinaci v Broumově. "Ráda ošetřuji především zvířátka, jejichž problémy mají návaznost na imunologii a alergologii a onkologické pacienty. V těchto oborech se také snažím hlouběji vzdělávat," svěřuje se Lada Zavadilová. Doma jí dělají společnost dvě kočky- Čičulka a Míňa, a pejsek Šneček, který se rovněž podílí na chodu ordinace.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DOTAZ: Dobrý den, moje fenka chodský pes bere už rok Bravecto a přesto přitáhla domů
blechy. Je možné, že na nějaký druh neúčinkují? A nebo může být problém v tom, že veterinář tablety dělí? Má nějaké velké balení a podle váhy oddělí kus, který pes dostane. Dá se tabletou předávkovat? Teď už má
měsíc další dávku, že bych jí koupila další. Fenka má 24 kg. Děkuji za odpověď. (Irena K., 27.7.2016)

ODPOVĚĎ: Dobrý den,Bravecto funguje tak, že usmrcuje blechy, které se na psa dostanou a začnou sát krev, nepůsobí repelentně. V případě, že pozorujete, že na Vaší fence blechy neusmrcuje, tak důvodem, proč Bravecto u Vaší fenky neúčinkuje, může být skutečně vznik rezistence blech vůči účinné látce a dále nesprávný způsob podání. Bravecto musí být podáno s krmivem. V průběhu testování této tablety nedošlo ke vzniku nežádoucích účinků ani po pětinásobném překročení maximální doporučené dávky, takže předávkování reálně nehrozí. Dělení tablety nemusí být vždy na závadu, přesto by bylo příště lepší si vyžádat odpovídající tabletu v originálním balení, tj. 1000mg pro psa na 20-40kg, případně zvolit jinýpreparát na odblešení. Minimální rozestup mezi podáními tablet Bravecta
by měl být 8 týdnů.

DOTAZ: Dobrý den paní Zavadilová, máme fenu RTW, která má 5 a půl roku a psa RTW. Před třemi týdny se spářili. Dnes je to 5tý den co nám fenečka nechce jist, dost zhubla, dost ji poroslo bříško a dnes také začala mít silný a páchnoucí výtok z pochvy. Je apatická, jen polehává. Normálně bývá dosti živá, nejde ji utahat, pořád běhá, skáče a chce si hrát. Tohle u ní neznáme. Již byla jednou březí před rokem a půl a i v den porodu byla čilá. (Iveta K., 5.8.2016)

ODPOVĚĎ: Neprodleně se vypravte k veterináři. Podle popisu se zřejmě jedná o pyometru (zánět dělohy), což je život ohrožující stav, pokud se neřeší včas.

DOTAZ: Dobrý den! Prosím Vás mám dotaz. Mam zlatého retrivera 10 měsíců. Pred týdnem začal trpět zacpou. Navstivili jsme doktora. Pri prohlídce zjistil, ze přímo na konečku má novotvar o velikosti 2cm. Sono a RTG nám to potvrdilo a k tomu řekli, že pes má mírně zvětšenou prostatu. Doporucili kastraci a ze při tom zákroku rovnou odstraní i ten novotvar. Ale mám strach, jestli přežije anestezii. Jakou v takovém případě (vzhledem i k veku) bude lépe použit? Inhalačni nebo injekční? Dekuji. (Tatjana K., 8.7.2016)

ODPOVĚĎ: Z kontextu mi vyplývá, že pejskovi není 10,6 měsíců, ale předpokládám, že 10 let a 6 měsíců. V tom případě a vzhledem k jeho velikosti už se samozřejmě jedná o staršího pejska a s věkem vzrůstá pravděpodobnost toho, že různé vnitřní orgány už nefungují tak, jak by fungovat měly. Z tohoto důvodu je doporučitelné provést před zákrokem předoperační vyšetření, které odhalí, v jakém stavu jsou např. srdce, játra a ledviny. Zvláště v případě, že výsledky vyšetření budou v pořádku, bych se samotným faktem, že se jedná o staršího pejska, nenechala odradit. Kastrace psa je zákrok, který se dá zvládnout v krátkém čase, takže nebude muset být tak dlouho v celkové anestezii. Co se týče odstranění novotvaru (na konečku= na konečníku?), tam se to může samozřejmě zkomplikovat a délka celkové anestezie se může protáhnout, o předpokládané délce a rizikovosti anestezie by vás měl informovat Váš lékař.Co se týče volby anestezie, nejméně šetrná je injekční (do svalu), o něco šetrnější je nitrožilní a nejvíce šetrná je inhalační. Tu používáme i na našem pracovišti a podle zkušeností to mohu zobecnit tak, že většinou pokud nemá pejsek dekompenzovaný problém (např. dušný kardiak), tak zákrok zvládne i v případě, že má nějaký zjištěný problém (např. zvětšené srdce na rentgenu). Operovali jsme například 15letou fenku se zánětem dělohy a zákrok i následnou rekonvalescenci zvládla bez problémů. Je to samozřejmě ale hodně individuální a komplikace mohou nastat kdykoliv, i u zdravého a mladého jedince. Důležitý je také dobrý monitoring životních funkcí, ideální je, pokud je možné sledovat srdeční akci na EKG, dále sycení periferních tkání kyslíkem, obsah oxidu uhličitého ve vydechovaném vzduchu a krevní tlak.

DOTAZ: Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu kvůli blechám. Už v pátek jsem pejskovi dala tabletu Bravecto, ale pořád se drbe, sice méně, ale přesto, a zdá se mi, že i míň jí. Vykoupala jsem ho v hypoalergenním šamponu. Doporučila byste něco dalšího - třeba koupat častěji a v čem, nebo čím zklidnit podrážděnou kůži. Moc děkuji. (Veronika S., 5.7.2016)

ODPOVĚĎ: Dobrý den,většina psů je alergických na bleší sliny, takže pokud mezi ně patří i Váš pejsek a měl blechy, tak po podání Bravecta by se jich měl zbavit do několika hodin, ale vlastní alergická reakce, která je zodpovědná za svědivost, bude "dojíždět" ještě třeba i týden. Podle mých zkušeností většinou stačí zbavit se příčiny- tj. odblešit a do týdne je vidět většinou výrazné zlepšení. Pokud je svědivost výrazná a je např. i poškozená kůže, je dobré pejskovi ulevit zároveň i utlumením svědivosti, což se dá provést lokálním ošetřením- vykoupáním v hypoalergenním šamponu, nebo aplikací léků, které působí protialergicky (kortikoidy, antihistaminika). Já osobně jsem zastáncem toho tlumit svědivost tímto způsobem (léky) až v okamžiku, kdy je výrazná, protože zvláště kortikoidy mají také své nežádoucí účinky. Pokud máte ještě hypoalergenní šampon, můžete koupel zopakovat, dá se použít i několikrát do týdne. Pokud nebude svědivost ustávat, zvažovala bych ještě jinou příčinu (např. jinou alergii). Co se týče nechutenství, také bych, pokud
bude přetrvávat, doporučila navštívit veterináře, aby pejska prohlédl. Pokud měl i nějaká klíšťata, může být příčinou např. anaplazmóza, která je nyní poměrně častá. Jinak je ale nechutenství velmi nespecifický příznak, který může indikovat širokou škálu různých onemocnění.

DOTAZ: Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o názor a možná i radu. Máme čivavu (psa) teď mu byl rok. Pejsek špatně snáší jiné psy. Dostane se jakoby do tranzu a štěká. Nás absolutně nevnímá...Procházky jsou celkem peklo.Když jdeme k lékaři tak v čekárně vrčí a poštěkává i když má necelá 2kg. Na základě tohoto chování nám byla doporučena chemická kastrace. Nám se to ale příčí. Nechceme pejskovi ubližít, moc nevěřím,že by nám to pomohlo a raději bych přistoupila k nějakému výcviku. Ten zatím nebyl možný protože náš pejsek musel dodržovat jaterní dietu. Zajímá mě Váš názor na chemickou kastraci jako takovou. Jestli je běžné chemickou kastrací řešit chování k jiným psům a ještě v případě kdy má pes zdravotní problémy. A zda se náš problém se štěkáním dá vůbec vyřešit jinak třeba tím výcvikem..jestli máme ještě šanci. Děkuju (Iveta J., 16.5.2016)

ODPOVĚĎ: Domnívám se, že Vámi popisované problémy jsou částečně i povahovým plemenným rysem čivav. Samozřejmě je to ale nepříjemné. Pokud Váš pejsek štěká na jiné psy- samce, lze očekávat, že by kastrace, ať už klasická nebo chemická, mohla pomoct. Ale nelze na to stoprocentně spoléhat. Chemická kastrace je velmi bezpečná a dá se použít i u nemocných zvířat. U poruch chování je ale většinou vhodné, někdy i nutné, zároveň absolvovat výcvik. Samozřejmě čím dřív se problémy řeší, tím lépe, ale v roce věku ještě nemusí být pozdě. Jelikož nejsem úplně odborník na poruchy chování, doporučila bych Vám zkonzultovat problém s MVDr. Žertovou, která se touto oblastí intenzivně zabývá, a propátrat její webové stránky. Vždy je dobré, když se jako majitelka nedáte do čekoholiv natlačit, čeho byste potom třeba litovala.

DOTAZ: Dobrý den, máme tří měsíční štěně - fenečku jorkšíra. Chci se zeptat, zda jsou vhodné žvýkací tablety na klíštata Bravecto a kdy by bylo vhodné provést kastraci a jakou by jste doporučila (laparoskopickou nebo normální)? (Jana C., 28.4.2016)

ODPOVĚĎ: Dobrý večer, Bravecto se dá použít u pejsků starších 8 týdnů a o hmotnosti alespoň 2kg. Této hmotnosti běžný tříměsíční yorkshire určitě nedosahuje , což Bravecto vyřazuje ze seznamu vhodných přípravků konkrétně pro Vašeho pejska (pokud tedy nemáte doma zrovna nadprůměrně velkého yorkshira). Kastraci je vhodné provést buď těsně před prvním háráním, nebo ve Vašem případě (u yorkshira) lépe mezi prvním a druhým háráním. Kastraci před prvním háráním ve Vašem případě nedoporučuji z důvodu, že se jedná o malého pejska, kde může být problém s narkózou, udržováním hladiny krevního cukru a také první hárání nastupuje u fenek malých plemen poměrně brzy- cca v půl roce věku. Nedoporučuji ale s provedením kastrace zároveň příliš otálet, a to z toho důvodu, že při včas provedené kastraci se výrazně snižuje riziko vzniku nádorů na mléčné žláze v pozdějším věku. Co se týče načasování, záleží na zkušenostech a názoru konkrétního veterináře, který bude zákrok provádět, každý má trochu jiné preference. S laparoskopickou operací u zvířat nemám žádnou osobní zkušenost, jedná se o zákrok méně invazivní než klasická kastrace. Ani po klasických kastracích se ale nesetkáváme na našem pracovišti s výraznějšími komplikacemi. Opět záleží především na názoru operatéra Vaší fenky.

DOTAZ: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mam 9 letou fenku jezevčíka ma v moči krystalky nějake bakterie a krev. Paní veterinářka nam předepsala clavaseptin 50 mg/62,5mg bereme je už 14 dní a mame dietu s tím, že můžeme používat jen granulky urynary, bohužel pejskovi jsme podali
antibiotika o 40 min. později jelikož jsem přišla později z práce a ted se bojím aby mi ji to nějak neublížilo :( hrozí tedy pejskovi něco?
(Nikol T. 24.4.2016)

ODPOVĚĎ: Dobrý den,kéž by byli všichni páníčci tak vzorní jako Vy! ;-)  Podání antibiotik o 40 minut určitě nevadí, zvlášť pokud se to stalo jednorázově. Určitě si s tím nelamte hlavu. Přeji pejskovi brzké  uzdravení.

DOTAZ: Dobrý den,paní doktorkou,naše fenka jorksirka dostala nové granulky hills diet t/d protože je ji cítit z tlamicky a má zubní plak,ale jak granule sni,netrvá to ani pět minut a hned je vyzvraci.Dopoledne ji dávám rýži s kuřecím masem,to ji vařím a to nezvraci.Ale potom zvraceni po granulich ji pak nic neni a je veselá.Dříve dostávala puriny s lososem.Ale ještě fenka před třemi týdny měla antibiotika a po dobrani zvracela i po purinach,Nemůže mít podrazdeny žaludek z těch antibiotik?Moc děkuji za odpověď.Hezký den :-) (Jana M., 6.3.2016)

ODPOVĚĎ: Dobrý den,nevím, jak dlouho má fenečka už antibiotika dobraná. Někdy mohou tablety drážit žaludek, ale většinou se to děje v průběhu léčby a projevuje se to tak, že pejsci zvrací krátce po podání tablety. Samozřejmě není od věci po dokončení antibiotické léčby pomoci obnovit pejskovi rovnováhu ve střevě pomocí probiotické kúry. Možnou příčinu zvracení u Vaší fenky vidím spíše ve změně diety. Zvláště pokud jste změnu provedli rychle, náhle, může se tomu trávicí trakt bránit. Jakákoliv změna krmení by měla probíhat postupně- mělo by to trvat minimálně týden, než kompletně přejdete z původního krmiva na nové.

DOTAZ: Dobrý den paní doktorku, chci se zeptat: pes (5let) se neustále škrábe, blechy nemá, anální žlázky vymáčklé, kuřecí jsme zkusili vysadit, granule má chicope, škrábání se trvá už delší dobu. Děkuji za radu. (Vlaďka K., 24.2.2016)

ODPOVĚĎ: Dobrý den, přičinou svědivosti u psů bývají nejčastěji paraziti nebo alergie. Je častým omylem, že pes, který není viditelně zablešený, se nemůže drbat právě kvůli blechám, respektive kvůli alergii na bleší sliny. Ta je bezkonkurečně nejčastější příčinou svědivosti. Pokud Váš pejsek není ošetřený účinným a dlouhodobě působícím preparátem proti blechám, měla by to být první věc, kterou byste měla řešit, protože je skoro stoprocentní, že na něj občas nějaká blecha skočí a může vyvolat alergickou reakci projevující se svědivostí. Pokud svědivost ustoupí do 3 týdnů, je pravděpodobně jedinou příčinou svědivosti alergie na bleší sliny, která je snadno řešitelná pravidelným doživotním odblešováním pejska. Dalšími možnými příčinami mohou být alergie na krmivo nebo atopie. Jejich diagnostika a řešení by už měly být v kompetenci Vašeho veterináře. Co se týče potravní alergie, její diagnostika spočívá v dlouhodobém podávání hypoalergenní diety po dobu 9-12 týdnů. Velice důležité je v tuto dobu nedávat cokoliv jiného, ani v malém množství (pamlsky, od stolu, jiné granule apod.). Další alergie se diagnostikují kožním alergickým testem nebo z krve.

DOTAZ: Dobrý den. Moje morčice funí, jako když má rýmu. Co to je když morčata takhle dýchají? Děkuji. (Martina B., 22.2.2016)

ODPOVĚĎ: Dobrý den,může se jednat právě například o Vámi zmiňovanou rýmu, na dálku ale nelze v tomto případě stanovit diagnózu. Každopádně pokud máte dojem, že morčátko dýchá jinak, než obvykle, případně je to provázeno dalšími změnami zdravotního stavu, určitě se s ním vypravte k veterináři.

DOTAZ: Dobrý den paní doktorko,chci se zeptat,zda je možné kastrovat fenecku před prvním háráním a zda ji to může nějak negativně ovlivnit, když nebude pohlavně vyspělá. Děkuji. (Dagmar S., 22.2.2016)

ODPOVĚĎ: Dobrý den,ze zdravotního hlediska je kastrace fenky před prvním háráním velmi dobrou variantou, a to z toho důvodu, že se tím významně snižuje riziko vzniku zhoubných nádorů na mléčné žláze v pozdějším věku. Tento preventivní efekt funguje pouze při kastraci provedené do 4. hárání s tím, že po každém dalším hárání se procento fen, které jsou ochráněny před zhoubnými nádory mléčné žlázy, poměrně výrazně snižuje. Kastrace provedená před 1. háráním je téměř 100% ochranou před zhoubnými nádory mléčné žlázy v pozdějším věku, což už se nedá říct o kastraci provedené po 1. hárání. Dalším často diskutovaným aspektem jsou psychické následky zákroku. Někteří tvrdí, že fena, která byla vykastrovaná před prvním háráním, má problémy ve smečce, vykazuje stále štěněčí chování apod. K tomuto se necítím kompetentní se vyjádřit, nicméně se domnívám, že chování psa je přece jen poněkud komplexnější a je ovlivněno více jinými faktory než jen pohlavními hormony a v naší praxi jsem nezaznamenala nějaké výraznější poruchy chování u skupiny kastrovaných zvířat oproti nekastrovaným. Jako veterinářka se ale samozřejmě zaměřuji více na zdravotní aspekt. Negativa kastrace (zpomalení metabolismu s vyšší tendencí k obezitě a inkontinence) nejsou vázána na dobu provedení zákroku.

 

 

 

Kontaktujte Veterinářku Ladu Zavadilovou

Vaše zpráva byla úspěšně odeslána.
Vaši zprávu se nepodařilo odeslat!

Vložte prosím Vaše kontaktní údaje. Budou okamžitě poslány veterinářce Ladě Zavadilové, která Vás už sama bude kontaktovat a také vloží odpověď na Váš dotaz na tuto stránku.

Ochrana osobních údajů - Vaše osobní údaje nebudou mimo veterinářky poskytnuty třetím osobám a zůstanou přísně utajené. Zneužití této služby je striktně zakázáno a bude potrestáno dle obchodních podmínek a zákonů ČR a nahlášeno Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Diskuse k poradně

Přihlášení: