Zánět mléčné žlázy

Aneta Sobotková01.07.2016

 

Zánět mléčné žlázy

Jak se zánět projevuje?
Zčervenáním, otokem, bolestivostí mléčné lišty nebo jen úseku kolem jednoho struku. Mléko, které lze ze struku vytlačit, mívá změněnu barvu, nebo se objeví hnis, případně i krvavá tekutina.

Postup nemoci
Zpočátku můžete pozorovat zarudnutí a otok mléčné žlázy, která je při doteku bolestivá. Postižený struk produkuje mnohem méně mléka, sekret je vodnatý, má nahnědlou barvu, může být s příměsí krve. Fena je celkově apatická, má horečku, postupně ztrácí zájem o štěňata.

Co dělat?
Samozřejmě je nutné, aby fenu prohlédl veterinář, který naordinuje odpovídající léčbu, jež se ve většině případů neobejde bez podání antibiotik a léků proti bolesti. Z postižené žlázy je vhodné 3-4krát denně odstříkat mléko. Nikdy ho nenecháme sát štěňata, protože by mohlo dojí k intoxikaci. Na žlázu přikládáme 3 dny teplé obklady, dále pak struk chladíme. Výborný je také obklad z tvarohu. Protizánětlivé masti můžeme aplikovat, ale štěňata je nesmí olizovat. Léčbu lze podpořit také homeopaticky.

Se zánětem mléčné žlázy se můžete setkat nejen během laktace, ale i při falešné březosti, kdy bývá průběh zánětu většinou méně bouřlivý beze změny celkového zdravotního stavu. Většinou stačí chlazení a podání preparátu pro zastavení laktace.

Zdroj: http://www.muj-pes.cz/zdravi-a-nemoci/zanet-mlecne-zlazy-1518.html

Komentáře k článku: