V jakých ohledech je třeba o psa seniora pečovat jinak

Aneta Sobotková19.05.2017

 

V jakých ohledech je třeba o psa seniora pečovat jinak

Od kdy je pes označován za seniora
Možná si to ani nebudeme chtít připustit, ale poslední třetina života zvířete je považována za seniorský věk. Pokud počítáme s průměrným věkem, kdy nás naši psi opouštějí, 13. rok jejich věku, pak máme doma seniora už ve věku přibližně 8 let. Počítat však musíme s tím, že čím větší rasu psa máme, tím dříve stárne, a tím nižšího věku se dožívá.

1. Úprava stravy psího seniora
Pro psa seniora je třeba upravit stravu tak, že v prvé řadě omezíme příjem solí. V případě vysokého tlaku u psa by byla hrozbou pro jeho srdce. Dále snížíme celkový příjem spotřebované energie ve stravě. Zdravému psímu seniorovi postačí 90 % běžné potřeby dospělého psa stejné velikosti a stejné rasy. Starší psi se většinou méně hýbou, a proto je i jejich spotřeba menší. Naopak, pokud trpí pes nechutenstvím, nabízíme mu ve stravě takové složky, které podpoří jeho chuť k jídlu. Psům trpícím zácpou nabízíme ve stravě více vlákniny. Dostatek vápníku ve stravě zabezpečí psovi i ve stáří dobrou hustotu kostí, a působí tak preventivně proti zlomeninám. Velmi důležité je neměnit nijak radikálně stravovacích zvyklosti psa, aby nebyl zbytečně vystaven stresu. Úprava stravy ve stáří je důležitá nejen kvůli kloubům, ale i kvůli srdci.

2. Úprava pohybových aktivit stárnoucích psů
Co se pohybových aktivit starší psů týče, je třeba si uvědomit, že věk, není hlavním kritériem, nýbrž zdravotní stav psa. A podle toho, jak je na tom váš pes se zdravím, upravujte úroveň jeho fyzické zátěže. Váš pes bude špatně snášet dlouhodobou námahu v případech, že trpí srdeční nedostatečností, silnou artrózou a také při obezitě. Minimální fyzická námaha je však nezbytná i v těchto případech. Jednak posiluje svaly, které drží klouby a kosti pohromadě a také posiluje srdce, což je také sval. Při obezitě svému psu nejprve nasaďte dietu, a jakmile se jeho hmotnost sníží, můžeme mu přidat i na fyzické aktivitě.

3. Kontakty psích seniorů s ostatními zvířaty
Na většinu stárnoucích psů číhá hned několik symptomů souvisejících s přibývajícím věkem. Jsou to nezájem o okolí, snížení aktivit, deprese a další problémy chování, které mohou souviset i s nemocemi. Zvažte, zda by vašemu stárnoucímu psovi, pokud byl dosud u vás doma sám, bez dalšího zvířecího kamaráda, neprospělo pořízení štěněte. Nový mladý přírůstek do rodiny obvykle psa stimuluje k vyšší činnosti a hrám, zvyšuje zájem starého psa o okolní dění a navíc dá psímu seniorovi možnost podílet se na výchově štěněte společně s vámi.

4. Pravidelné veterinární prohlídky stárnoucích psů
Pravidelné veterinární prohlídky vám zajistí dobrou kontrolu nad zdravotním stavem vašeho psa seniora a pomohou vám tak snáze dle potřeby upravovat jak jeho stravování, tak pohybové aktivity, zkrátka jeho styl života ve stáří. Budete mít jistotu, zda vás dobře slyší i vidí, případně se můžete ihned s veterinárním lékařem poradit, co dělat, pokud se mu zrak, nebo sluch výrazně zhorší. Lékař bude kontrolovat vašemu psovi i zuby, podávat mu i nadále odčervovací přípravky a poradí vám, jak zvládat psovy případné problémy s chováním.

5. Ochrana psa seniora při extrémním počasí
Starší zvířata nelze vystavovat extrémnímu počasí a už vůbec ne po nich požadovat náročné fyzické aktivity. To, že v mladém věku s vámi váš pes trávil celou dovolenou u moře, nebo u rybníka neznamená, že to zvládne i jako senior. V létě je doporučováno nechávat psa zchladit po kotníky, přičemž packy fungují jako dobré výměníky tepla. Protože slunce způsobuje mnohé kožní nemoci, a může častěji přispět i k onemocnění rakovinou, chráníme psa ochrannými opalovacími krémy na choulostivých místech. A naopak v zimě psy seniory nenecháváme v mrazu dlouho venku, hlavně jim nedovolíme ležet na ledu či sněhu a mažeme jim krémem polštářky na tlapkách anebo jim do sněhu oblékáme psí ponožky.

Stáří nerovná se nemoc
Nesmíme zapomenout na to, že stárnutí je přirozený biologický proces. Nemůžeme tedy dávat rovnítko mezi psa seniora a nemocného psa. Stárnutí je provázeno fyziologickými změnami, ale nemusí být nutně provázeno nemocemi. Se stárnutím přichází náchylnost k selhávání orgánů v těle psa a také k dalším zdravotním komplikacím. Existuje ale celá řada opatření, která mohou tyto projevy zbrzdit a psovi tak pomoci udržet se v dobré kondici až do vysokého věku.

Zdroj: http://infopes.cz/v-jakych-ohledech-je-treba-o-psa-seniora-pecovat-jinak/

Komentáře k článku: