Psí zvracení a jak ho vyvolat

Michaela Chudobová02.02.2018

 

Psí zvracení a jak ho vyvolat

Některé zvracení je pro psy normální. Psi zvrací z mnoha důvodů např. z podrážděného žaludku, hltání jídla, hodně jídla nebo někdy i z důvodu nervozity. Proto není třeba se obávat, pokud váš pes občas něco vyzvrací. Pokud ale zvrací jednou či vícekrát za týden a je to doprovázeno průjmem, velkou spavostí nebo ztrátou chuti k jídlu, tak se obraťte na svého veterináře.

 

Jak poznat, že váš pes chce zvracet?
Může se to zdát hloupé, ale je dobré poznat, kdy se váš pes chystá zvracet. Dobře připravený páníček pak může psa rychle přemístit třeba z gauče na linoleum nebo na podlahu, která se dá dobře uklidit. Pomůže vám to také v situaci, kdy budete nuceni vyhledat pomoc veterináře.

 

Varovné signály:
dávení – zvuk, který pes vydává jako by měl něco v krku. Můžete vidět, jak se psovi stahuje krk
ztuhlý postoj – pes může zaujmout ztuhlý postoj
přešlapování – pes nejčastěji bezcílně přešlapuje, než začne zvracet

Jak si vyvodit, že váš pes snědl něco jedovatého nebo nějaký předmět?
První věc, kterou je potřeba udělat je zkontrolovat psí zvratky. Možná vám z toho bude trochu nevolno, ale je to jediný způsob, jak zjistit přítomnost cizích předmětů. Pečlivě sledujte svého psa a zkontrolujte, co mohl v bezprostřední blízkosti nebo v prostorech odkud přišel sežrat.

Seznam některých běžných nebezpečných věcí
Jídlo

čokoláda
avokádo
rozinky nebo hroznové víno
houby


Domácí prostředky

čistící prostředky (jakékoliv čistící prostředky jsou pro psy nebezpečné i když ty přírodní jsou mnohem méně nebezpečné)
fridex
motorové oleje
mulčovací kůra z kakaa
zahradnické chemikálie (hnojiva, postřiky,…)
některé domácí rostliny
jedy na hlodavce
Věci na které zapomínáme

kosti
hračky s odnímatelnými částmi
žvýkačky

Jak v případě nouze vyvolat zvracení
Nejdřív se pokuste spojit s vašim veterinářem, než začnete vyvolávat zvracení. Zvracení byste měli vyvolat pouze v akutních případech a pokud máte podezření, že váš pes sežral něco nebezpečného. Nesnažte se vyvolat zvracení, pokud pes ztratil vědomí nebo pokud by si mohl při zvracení poškodit hrdlo např. ostrým kusem kosti.

Otevřete opatrně psovi tlamu a injekční stříkačkou mu tam stříkněte 3% peroxid vodíku. Používá se 1-2ml na 1kg hmotnosti psa. Můžete smíchat 1:1 s vodu. Nedojde-li ke zvracení do deseti minut, tak se může podání peroxidu opakovat. Dejte pozor na předávkování peroxidem…více neznamená lépe! Při předávkování mohou nastat problémy se srdcem. Když se vám nepodaří ani na podruhé vyvolat zvracení, tak vyhledejte veterinární pomoc.

Zdroj: https://dogslife.cz/psi-clanky/psi-zvraceni-a-jak-ho-vyvolat

 

Komentáře k článku: