Psí sporty - 5. díl - Dock jumping

Aneta Sobotková12.10.2015

 

Psí sporty - 5. díl - Dock jumping

V roce 2008 přidal United Kennel Club, což je druhý nejstarší psí klub v USA, do seznamu podporovaných sportů i něco pro psí vodomily - sport, pojmenovaný dock jumping, česky bychom asi řekli „skok z mola". Tento sport je určený pro všechny psy, kteří jsou ochotni „pro hračku i z mola skočit" - samozřejmě do vody a jsou starší 6 měsíců. Délka skoku se měří od bočního středu konce mola k bodu, kde hladinu vody protne základna ocasu a aby bylo měření objektivní, používá se k němu elektronická kamera, vybavená funkcí freeze frame. Aby se předešlo různým dohadům, jsou psi dělení do kategorií - například kategorie „Veterán", určená pro psy starší osmi let nebo kategorie „psíci", která je speciálně pro malé psy.

Výkon psa je při tomto sportu závislý na šikovnosti majitele. Pokud pes seskočí z mola jinde než na konci, je jeho skok sice platný, ale bude nejspíš krátký, protože délka je vždy měřena od středu koncové strany mola, bez ohledu na to, kde psovi zmizela „pevná půda pod packami". Stejně tak pokud majitel nepustí vnadidlo z ruky, je skok neplatný.
 
A jak psa přesvědčit, aby podával optimální výkony? Nejdůležitější je mít psa, který miluje jak vodu, tak i své hračky. Zbytek pak už záleží jen na vaší šikovnosti. Můžete hračku před psem hodit do vody, odvést psa na začátek mola a poté jej vyzvat, aby hračku přinesl - předpoklad je, že pes se rozeběhne dost rychle na to, aby jeho skok byl na konci dost dlouhý.
 
Pravděpodobně jej ale předběhnou ti konkurenti, jejichž majitelé zvládnou druhou techniku. Při ní se pes odloží na začátku mola a pak se mu ukáže hračka. Pes, který je na hračku správně fixovaný, ji bude na povel „lovit" a ideálně se ji pokusí chytit za letu. Stačí hračku odhodit ve správný okamžik a ve správném úhlu a máte vyhráno. Psa můžete naučit, aby kopíroval dráhu letu hračky - pak bude mít dobrý „ráz" a skok bude delší. Pokud se ale pes při skoku nezvedne (hodí „placáka"), bude se o něm mluvit jako o plochém a jeho výkon bude dán pouze tím, jakou rychlost pes dosáhne na konci mola. Nejúspěšnější budou psi, startující do vzduchu pod úhlem 45°, což je úhel pro nejdelší dráhu skoku.
 
Občas se samozřejmě stane, že hračka dopadne k molu příliš blízko a pes ji „přeletí". Pak se nejspíš stočí ve vzduchu a ve snaze lapit hračku dopadne na hladinu pod atypickým úhlem, často tlapami nebo i čumákem napřed. V takovém případě se pak délka skoku měří u té části těla, která se dotkla hladiny nejblíže k molu - bez ohledu na to, která část psího těla šla pod hladinu jako první. A aby se jak pes, tak jeho majitel měli část „zaskákat", jsou v soutěžích povoleny skoky dva - do skóre soutěže se počítá jen delší skok.
 
Takže pokud máte psího vodomila, stačí se vybavit patřičnými vnadidly, najít vhodnou vodu (hloubka musí být nejméně 1,2 metrů), vhodné molo (obvykle jsou jeho rozměry 12 metrů délka, 2,5 metrů šířka a nad hladinou bývá asi 60 centimetrů, ale záleží na pořadatelích soutěže). K výbavě doporučujeme přidat i dva velké ručníky... a můžete začít.

 

Zdroj: http://www.hafici.cz/clanky/psi-hry-a-sporty-10/miluje-vas-pes-vodu-zkuste-dock-dumping-3310/

Komentáře k článku: