Psí sporty - 16. díl - Treibball

Aneta Sobotková28.12.2015

 

Psí sporty - 16. díl - Treibball

Treibball je u nás i celosvětově nový sport. Byl založený Holanďanem žijícím v Německu Janem Nijboerem jako náhrada za pasení ovcí pro borderky a další ovčácká plemena. Místo ovcí, které mohou být „nedostatkové zboží“, se pasou gymnastické míče. Úkolem psa je přemístit 8 míčů uspořádaných do trojúhelníku do branky v časovém limitu. Spolupráce psa a psovoda jsou bodovány. Body se přičítají například za přihnání míče na jeden či dva povely. Odečet bodů je například za kousání do míče, používání tlap k rozpohybování míče a další. Výsledné pořadí se vyhodnocuje podle dosaženého času a počtu kladných a záporných bodů. Psi se na soutěžích dělí do dvou velikostních kategorií, psy do 43 cm mají menší soutěžní prostor a mohou používat menší míče. Dále jsou kategorie podle věku a pokročilosti psa.

Jak je na tom treibball u nás?
Treibball je u nás dost nový sport. Trénuje se jen na několika místech v republice. Poprvé se u nás Treibball objevil v dubnu roku 2010 na semináři v Českých Budějovicích. O té doby proběhlo jen několik další seminářů, v září 2010 Praze, v roce 2011 v Českých Budějovicích a na podzim 2012 Herolticích u Tišnova. Na příští rok se plánují další semináře a první závody v Herolticích, kde místní tento sport zaujal.

A pro koho je treibball vhodný?
I když byl původně Treibball vymyšlený jako náhrada za pasení ovcí pro borderky a jiná ovčácká plemena, je vhodný pro všechny psy bez rozdílu velikosti, věku či rasy. Na rozdíl od agility, frisbee a podobných sportů není tak náročný na pohybový aparát a proto se mu mohou věnovat i starší psy, štěňata či psy se zdravotními potížemi (dysplazie a podobně). I ze strany psovoda se jedná o sport nenáročný na fyzickou zdatnost. Je jedno jestli jste dítě nebo senior, treibballu se může věnovat každý. Z toho vyplývá, že je tedy vhodný pro všechny kdo se chtějí se svým psem zabavit a trávit společné chvíle.

Chci začít trénovat. Co budu potřebovat?
K tréninku potřebujete 8 gymnastických míčů s průměrem 45 až 85 cm. Pro psy do 43 cm v kohoutku míče s průměrem 25  až 75 cm. Míče seženete ve sportovních nebo zdravotnických potřebách, levné míče lze sehnat i hypermarketech. Plocha závodního hřiště je 15,5 x 23 m. K tréninku je možné samozřejmě používat menší prostor. Důležité je, aby tréninkový prostor byl rovný a bez děr či hrbolů. Dále potřebujete nějaké tyče, kužely či jiné pomůcky k vyznačení branky. Ideální prostor na trénink je fotbalové hřiště, na kterém nám dobře poslouží i branka. Mezi další pomůcky se vám mohou hodit, ale nejsou nutné, patří ovčácká hůl. Můžete používat i v závodě, slouží například k zabránění odkutálení míče z hrací plochy.

Komentáře k článku: