Proč preferovat štěně/kotě s průkazem původu????

Aneta Sobotková29.07.2016

 

Proč preferovat štěně/kotě s průkazem původu????

Pro řadu lidí hraje velmi důležitou roli při výběru psa jeho cena. Tito lidé pak volí radši štěňata bez PP (průkazu původu), protože mají pocit, že „ušetří“. Zastávají názor, že „pes s papíry“ je vhodný pouze pro ty, kteří chtějí se psem obrážet výstavy a soutěže, nebo chovat psy kvůli štěňatům k prodeji. Je tomu však skutečně tak? A jaká jsou rizika spojená s nákupem psa bez papírů?

Průkaz původu (PP) je oficiální dokument, který potvrzuje, že daný jedinec je příslušníkem konkrétního plemene a udává jeho rodiče a další předky do 4 generací nazpět. Je to něco jako „rodný list“ štěněte a současně záruka, že vám z roztomilého štěňátka vyroste opravdu jedinec odpovídající standardům plemene, které jste si vybrali.

Aby štěně dostalo PP, musí oba jeho rodiče splňovat podmínky chovnosti (musí projít tzv. bonitací či účastí na výstavě). Podmínky bonitace jsou u každého plemene trochu jiné, avšak jednou z důležitých podmínek je veterinární vyšetření. Díky němu jsou k chovu připouštěni pouze zdraví jedinci v určitém věkovém rozmezí v závislosti na plemenu. Jedinci jsou mimo jiné testováni i na genetická onemocnění typická pro jejich plemeno. Pouze ti, kteří obstojí i v těchto testech, jsou určeni k chovu. U štěňat s PP je tedy jistota, že vyrostou v psy s typickým charakterem a exteriérem daného plemene a navíc s předpokladem dobrého zdraví.

U jednotlivých plemen se kromě vzhledu, zdravotního stavu a genetických předpokladů hodnotí i charakter. Jedná se o povahové vlastnosti typické pro dané plemeno. Z chovných psů se vyřazují např. psi projevující známky agrese či bázlivosti, aby se tyto nežádoucí vlastnosti nešířily prostřednictvím štěňat. To zahrnuje i případy, kdy agrese nemusí být zapříčiněna geny, ale výchovou. Štěně s matkou tráví první týdny života, což je období tzv. vtiskávání, a pokud vyrůstá u agresivní matky, zakóduje si tento způsob jednání jako normální a v budoucnu ho bude uplatňovat také. Stejné je to s bázlivostí a s dalšími projevy chování, které mohou být v budoucnu zdrojem mnoha komplikací. U štěněte s PP si tedy můžete být předem jisti typickými charakterovými projevy daného plemena bez nežádoucích vlastností.

Často se také vyskytují štěňata bez průkazu původu po rodičích, kteří průkaz mají, ale do chovu vybráni nebyli. Pro výběr do chovu musí jedinec splňovat určité podmínky a nemusí být připuštěn z důvodů, jako např. chudozubost, příliš velká hmotnost, různé vady kostry i horší defekty. Takové vady se poté mohou pochopitelně dědit. Pozor tedy na pořízení bezpapírového štěněte po papírových rodičích.

Průkaz původu patří mezi ty dokumenty, které se provedením záznamu neoprávněnou osobou stávají neplatnými. Chovatel nebo majitel psa mohou vyplňovat jen část týkající se své adresy. Ostatní záznamy, jako je bonitace, chovnost, zdravotní záznamy atd., může vyplňovat pouze poradce chovu, plemenná kniha a veterinární lékař.

Průkaz původu je platný pouze se třemi uvedenými podpisy - plemenná kniha, chovatel a majitel.

Jedinou zdánlivou nevýhodou může být pořizovací cena psa s PP. Když si ale uvědomíme, že cena zahrnuje nejen samotné štěně, ale v podstatě také záruku dobrého zdravotního stavu a charakteru, dále pak veterinární péči, řádné očkování, odčervení, čipování, smlouvu a tedy i záruku vrácení peněz, tak už se nám cena tak vysoká zdát nebude. V ceně bývá většinou zahrnut i následný chovatelský servis. To znamená, že chovatel bývá nadále ochoten radit s péčí o psa.

V případě, že si přece jenom koupíte psa bez PP, můžete počítat třeba s tím, že štěně nebude očkováno ani odčerveno, což si budete muset zajistit a uhradit sami. A není to zrovna nejlevnější záležitost. Pes by měl být také označen mikročipem. Další výdaje vás mohou čekat v dospělosti psa – zdravotní komplikace či dědičné vady, které jsou ve štěněčím věku nerozpoznatelné.

Zdravotní komplikace můžete očekávat tím spíš, pokud budete chtít ušetřit a štěně nenecháte očkovat. Očkování slouží jako prevence některých onemocnění a rozhodně je méně finančně nákladné, než léčba již probíhajícího onemocnění, které může vést k trvalému poškození nebo i smrti psa. To vše vám může navýšit cenu natolik, že ve výsledku zaplatíte za psa více, než kdybyste investovali do psa s papíry. Taktéž na reklamaci psa bez papírů můžete zapomenout.

Všechny tyto zdravotní komplikace, finanční náklady, které si majitel před pořízením psa neuvědomil, nebo i fakt, že z malého štěněte vám vyrostlo něco jiného, než jste očekávali, to vše nakonec vede k odložení psa do útulku. Obrovskou zásluhu na přeplněných útulcích mají hlavně množírny a nezodpovědní rádoby chovatelé, kteří jsou schopní pro zisk prodat v podstatě cokoliv a při tom tvrdit, že je to milé štěňátko určitě čistokrevné, jen z nějakého důvodu nemá PP.

Pro někoho je určitě jednoduché odložit psa, který stál 2000 Kč, ale je málo pravděpodobné, že to čeká psa s PP! Kolik je v útulcích psů s PP? Na rozdíl od chovatelů zastřešených chovatelskými kluby, kde existují přísná pravidla (např. omezení reprodukčního období feny - první vrh nesmí být dříve než v roce a půl, chovnost končí osmým rokem života, fena může mít max. jeden vrh ročně a pod.), psí množírny nejsou ničím omezeny a nikým kontrolovány. Nechávají nakrýt fenu příliš brzy, kdy ještě nebyl dokončen její tělesný vývoj, a navíc při každé říji, což způsobuje velmi špatnou kondici feny vyčerpané opakovanými porody. Navíc podmínky, ve kterých feny musí často žít, mají negativní dopad i na jejich psychický stav. A nemocná fena těžko může porodit zdravé a psychicky vyrovnané štěně.

Buďme zodpovědnými chovateli a nepodporujme tyto aktivity, které mají negativní dopad na chov psů, ať už v podobě plných útulků či nešťastných majitelů.Berme psa s PP třeba i jako dlouhodobou investici, která se nám v budoucnosti několikanásobně vyplatí. Největší odměnou vám bude spokojený, věrný a milující člen vaší lidské smečky.

Zdroj: http://paper-dog.cz/blog-instance.php?clanek_key=32

Komentáře k článku: