Proč nechovat psy bez průkazu původu?

Michaela Chudobová15.07.2016

 

Proč nechovat psy bez průkazu původu?

PROČ NEMNOŽIT?


Fenka NEMUSÍ mít štěňátka.
Neexistuje žádný důvod, proč by fena měla mít jednou za život štěňata. Tento mýtus je na stejné úrovni jako ten, že když pes žere trávu, bude pršet. I ve smečce divokých psovitých šelem mají mláďata jen ty nejsilnější samice. Zamyslete se – chtěla by vaše fena strávit dva měsíce březí, prodělat potenciálně životu nebezpečný porod, následně se další dva měsíce starat o hejno kousavých štěňat a přijít o dobrou fyzickou kondici? Nebo by šla raději běhat s kamarády a hrát si s míčkem? Obvykle je to jen naše osobní rozhodnutí, zda fena bude mít štěňata, kterým ji přivádíme naprosto zbytečně do nebezpečí. Březost ani porod nesnižují riziko onemocnění rozmnožovací soustavy, ani vám nezaručí, že se fena po štěňatech uklidní, nebo se vyřeší její psychické potíže. Často je to spíše naopak.


Porodem NEVYŘEŠÍTE ani falešnou březost.
Trpí-li vaše fenka po každém hárání na falešnou březost, je nejrozumnějším řešením kastrace ze zdravotních důvodů.  A naopak – pokud fenka žádné problémy nemá, je pravděpodobné, že je březost vyvolá.


Váš pes se po krytí NEUKLIDNÍ.
V ulici hárají všechny feny a vy trpíte, protože váš pes už tři dny nejí, ani nespí a jen na ně myslí? A sousedka vám řekla, že ho máte nechat nakrýt fenu, že se pak uklidní? Připravte se na to, že se jeho chování pravděpodobně ještě zhorší a vedle háravé feny se stane neovladatelným. Vezměte ho raději na pořádný výlet, zaměstnejte mu hlavu hlavolamy nebo psími sporty. Rozumně unavený pes = hodný pes.


Vaše fenka je na pohled ZDRAVÁ, proto i štěňata budou zdravá?
Snad každé plemeno je v dnešní době zatíženo některými dědičnými nemocemi. Ty se nemusí projevit u rodičů, protože jsou to takzvaní přenašeči, ale při spojení dvou těchto přenašečů je velké riziko toho, že jejich potomci touto nemocí onemocní. V registrovaném chovu je již mnoho plemen na tyto nemoci testováno pomoci genetických testů, takže se onemocnění dá vhodně zvoleným párem vyhnout. U psů mimo kontrolovaný chov nikdo nic podobného nehlídá, ba co víc, obvykle jejich majitelé ani netuší, že podobné nemoci existují. Opravdu chcete přivést na svět štěňátka, která v roce u nových majitelů oslepnou? Budou trpět nevyléčitelnými záchvaty? Přestanou chodit kvůli onemocnění kloubů? Pozor! Zdravotní vyšetření nerovná se záznam o očkování. Které konkrétní testy se provádí u daného plemene, zjistíte na stránkách klubu nebo u poradce chovu.


Psi bez PP NEJSOU zdravější než psi s PP.
Často slyšíme lidi hovořit o tom, že psi bez PP jsou zdravější než psi s průkazem původu, kteří jsou přešlechtění. Z jakých psů však tito psi bez PP pocházejí? Obvykle se jedná o psy narozené po rodičích s PP s vadou vylučující z chovu, která se bude v dalších generacích kumulovat s dalšími problémy. U psů s PP si můžete vždy pomocí rodokmenu dohledat, jakému zdraví se těšili jeho příbuzní, a podle toho si psa vybírat. U psů bez PP již nikdy předky k podobné kontrole nenajdete. Navíc nemáte nikdy jistotu, zda nedochází k spojení dvou blízce příbuzných zvířat, u kterého je riziko vad ještě vyšší. Průkaz původu samozřejmě nezajistí, že váš pes bude celý život zdravý, ale dává alespoň určité záruky toho, že pes neonemocní chorobou, na kterou jsou jeho rodiče testovaní, protože k ní má dané plemeno genetické predispozice.


Není krycí pes zároveň bratr feny?
Průkaz původu vám zaručí, že budete naprosto přesně vědět, s kým je váš pes příbuzný. Nemůže tak dojít k nechtěné příbuzenské plemenitbě jako u psů bez PP, která v nezkušených rukou bez promyšleného záměru znamená katastrofu. Rizika spočívají především v narození postižených nebo mrtvých štěňat. U štěňat, která porod přežijí, se zvyšuje náchylnost k chorobám, negativně se odráží také v povaze v podobě přehnané bázlivosti nebo agresivitě. Postižení jedinci jsou často neplodní a bez radosti do života. U psů bez průkazu původu nikdy nevíte, jestli ten pěkný flekatý pejsek
neputoval z ruky do ruky od stejné maminky, jako je vaše fenka.
 

Chtěli byste po svém psovi POTOMKA?
Chtěli byste potomka po vašem psovi, ale co když se štěňat narodí víc. Pět, sedm, devět? Ostatním budete muset hledat nové páníčky. Pokud chcete, aby se měli dobře (jsou to přeci děti vašeho psa) budete muset výběru věnovat velkou pozornost. Avšak zatímco u zájemců o psy s průkazem původu se dá dnes již ve větší míře očekávat určitá zodpovědnost a znalost o plemeni a psech obecně, navíc se běžně sepisuje kupní smlouva, psy bez průkazu si pořizují lidi, kterým na psech zase tak moc nezáleží a psi jsou pro ně spíše ozdoba nebo spotřební zboží, které můžou, když se jim nehodí, odložit. Není náhoda, že většina psů v útulcích jsou psi bez průkazu původu. Váš pejsek je však úžasný, a proto chcete stejně úžasného potomka? V nekontrolovaném chovu se bohužel nedá předpokládat, že potomek bude
povahově stejný, jako je jeho matka nebo otec. Zatímco v chovu s PP se povaha šlechtí po x generací, u psů bez PP je vysoká šance, že se nakumuluje labilita nebo se projeví geny po úplně jiném plemeni (paličatost jezevčíka, bígla apod.), protože nikdo netuší, jak se vlastně chovali ostatní příbuzní štěňat.

 

Máte psa s PP a chcete štěňata?
Chov je o zušlechťování plemene, proto se do něj vpouští jen psi, kteří splňují základní požadavky na vzhled, povahu a zdraví. Každé plemeno má požadavky odlišné, více se o nich dozvíte od poradce chovu, od zkušených chovatelů či na webových stránkách plemene. Splňuje váš pes s PP tyto požadavky? Není nejmenší důvod, aby měl štěňátka bez průkazu původu. Registrovaným odchovem navíc umožníte, aby jeho kvalitní potomci mohli zasáhnout do dalšího vývoje plemene. Uchovnění není složité. Vhodným výběrem krycího páru zvyšujete šanci na narození dalších kvalitních psů. Pes bez průkazu původu, ať už sebekvalitnější, již nikdy do chovu nezasáhne. Nebylo by vám to líto?

Váš pes požadavky stanovené klubem nesplňuje, není tedy typickým představitelem plemene a přínosem pro další chov?  Odpovězte si sami – je tedy vhodné, aby měl potomky? Každá vada se další a další generací upevňuje. Je pro vaše plemeno typická klidná a vyrovnaná povaha? Váš pejsek je trochu divoký a občas se ožene? Je možné, že jeho potomci
budou rovnou kousat. Má váš pejsek trochu křivé nohy? Štěňátka je budou mít ještě křivější a můžou kvůli tomu mít řadu zdravotních problémů.


Mít štěňátka je zábava? 
Osm týdnů budete mít doma bandu piraní, které všude kakají, čůrají a ničí všechno, co se jim ocitne v dosahu. Investovat musíte do sacích podložek, dek, úklidových prostředků, ohrádky, kvalitního krmiva pro štěňata i fenu, do odčervovadel, do očkování… seznam je dlouhý, o zničených věcech, když štěňata necháte chvíli bez dozoru ani nemluvě. Stojí vám zničené lino a okousaná omítka ze zdi za to?

ZDROJ: http://nemnozdoma.cz/

Komentáře k článku: