Potraviny a nápoje nebezpečné pro kočky

Aneta Sobotková20.01.2017

 

Potraviny a nápoje nebezpečné pro kočky

Ovoce a zelenina
Nebezpečný a život ohrožující je pro kočky česnek i cibule. Způsobí u nich po požití rozklad červených krvinek a následně anémii. Kočky by si pochopitelně tyto druhy zeleniny neoblíbily, ale nejsou pro ně jedovaté jen v syrovém stavu, ale i vařené, tepelně upravované nebo sušené, takže pozor i na sypké pokrmy, například v prášku. K poškození ledvin může u koček dojít při konzumaci rebarbory nebo syrových brambor. Ty totiž obsahují oxaláty, které poškozují nejen ledviny, ale i nervový systém či trávicí ústrojí.

Nápoje a alkohol
Kočkám škodí vysoká koncentrace kofeinu, takže káva, černý čaj, ale i kolové nápoje nebo energetické drinky, zkrátka vše, co je plné kofeinu je může i zabít. Kofein naruší jejich srdeční rytmus a navíc zvyšuje množství vápníku v srdci, což způsobí křeče. I malá sklenička vína zapomenutá na stole, či malá sklenička tvrdého alkoholu obsahují tolik etanolu, že mohou kočkám způsobit smrt. Stejným způsobem, tedy smrtí může skončit i požití různých chemikálií nebo desinfekcí, zkrátka všeho, kde se alkohol nachází. Nebezpečná je intoxikace i přes kůži nebo olíznutím. I když si většina z nás představí kočku, jak si mlsně olizuje zbytky mléka z fousků, kravské mléko pro ni může být velmi nebezpečné, pokud je kočka neschopná strávit laktózu. Následují pak průjmy a hubnutí.

Ořechy a další potraviny
V žádném případě nedávejte nikdy ani psům, ani kočkám těsto. Jakmile tě těsto začne kynout, uvolňuje se z něho plyn a ten nafukuje střeva i žaludek. Bohužel pak může dojít i k prasknutí. Čokoláda a kakao může být toxická nejen pro psy, ale i pro kočky. Důvodem je teobromin a kofein. Obě tyto látky se z organismu psa vylučují velmi pomalu a obě zasahují do regulace srdečního rytmu. U čokolády záleží na procentu kakaa. Čím více tím hůře, proto je nejhorší kvalitní hořká čokoláda a čokoláda na vaření. Makadamové ořechy jsou další zlo pro kočky a jejich žaludek. Stejně nebezpečné jsou i pro psy. Je v nich obsažena dosud ne přesně rozeznatelná látka, která poškozuje nejen trávicí ústrojí našich čtyřnohých mazlíčků, ale i svaly a jejich nervový systém.

Mořské plody a ryby
Je sice známo, že kočky ryby milují. Je však nebezpečné dopřávat jim je pouze jako jediné krmivo. Jejich dlouhodobá či trvalá konzumace vede k nedostatku vitamínu B1, následkem toho dochází k nechutenství, pak i nervové záchvaty a může to vygradovat i smrtí.

Syrová vejce a syrové maso
Co se vajec týče, bílek kvůli obsahu jistého enzymu výrazně snižuje schopnost vstřebávat vitamín B. Důsledkem bývá poškození srsti a kůže. Vejce bývají v mnoha případech i významným alergenem, a to nejen pro kočky,  ale i pro psy. Pozor je třeba v takovém případě dávat i na krmiva, která mohou vejce obsahovat. U syrového masa zase hrozí nakažení toxoplazmózou. Výjimkou není ovšem ani salmonelóza anebo nakažení střevními parazity. Proto pokud krmíte syrovým masem, dbejte důsledně na pravidelné odčervování. Jistou prevencí před všemi problémy, které by mohlo syrové maso vaší kočce způsobit je 72 hodinové zmrazení syrového masa.

Tabák
Vysoký obsah nikotinu v tabáku může při konzumaci u kočky vyvolat zvýšený srdeční rytmus, celkový neklid poté kolaps organismům, kóma a dokonce i smrt.

Zdroj: http://infopes.cz/potraviny-napoje-nebezpecne-pro-kocky/

Komentáře k článku: