Poslední rozloučení

Aneta Sobotková13.10.2017

 

Poslední rozloučení

Pokud zvíře trpí velkými bolestmi, které nejdou utišit, nebo když z nějakých příčin není schopno normálního života, je vhodné obrátit se na veterináře, který vyhodnotí zdravotní stav a pomůže vyřešit složité rozhodování, zda zvíře nechat uspat. Kromě veterináře musí stav zvířete zhodnotit i majitel. Přece jen zná svého psa nebo kočku nejlépe a ví, jak se chová za normálních okolností. I když je to těžké loučení a ztráta milovaného zvířátka bolí ještě dlouho po jeho smrti, samotná eutanazie je bezbolestná a rychlá. Zvířeti jsou nejprve podána anestetika, která navodí spánek a poté preparát, který způsobí zástavu srdce. Je to tichý konec, kdy zvíře usne do bezvědomí a jeho bolesti navždy zmizí.

Nemoc neznamená hned důvod k utracení
Někdy však i nevyléčitelné onemocnění neznamená, že zvíře nemůže po určitou dobu prožívat spokojený život a radovat se z naší společnosti. Zvíře žije přítomností, neřeší a nepřemýšlí, co se bude dít zítra nebo za týden, je spokojené, když má plnou misku a je obklopené svou milující rodinou. Je však nutné svého čtyřnohého kamaráda pozorovat a včas zhodnotit, kdy se relativně spokojený život mění v bolestné utrpení.

Jaké jsou příznaky kvalitního života?
Pes/kočka dobře přijímá potravu i vodu.
Pes nás při příchodu radostně vítá, kočka nám dává najevo náklonnost svým obvyklým způsobem.
Nemá větší potíže při vyměšování.
Neschovává v úkrytu, ale zajímá ho okolní dění.
Dobře spí.
Nemá zjevné bolesti, které nelze tlumit léky.
Nemá dýchací obtíže.

Zvažte všechna pro a proti
Veterinární medicína kráčí rychle kupředu a mnohé špičkové kliniky dnes nabízejí různé diagnostické a léčebné postupy. Někdy i případy, které by byly donedávna beznadějné, lze úspěšně léčit. Vždy však závisí na konkrétním případě, vitalitě daného jedince a rozsahu onemocnění. Také je nutné zvážit, zda vše, co je veterinární medicína schopná nabídnout, je skutečně vhodné a přínosné. Důkladně promyslete, zda četná vyšetření, náročná operace prodlužující život o pár týdnů či nákladná léčba s velkými vedlejšími účinky je skutečně to, co by si váš mazlíček přál...

Čas říct sbohem
Jestliže zvíře odmítá pít a jíst, je vyhublé a dehydrované, má bolesti, problémy při močení nebo kálení, namáhavě dýchá a dusí se, nejeví radost z vaší přítomnosti, je apatické, nemá zájem o hry a okolí, naříká, nepohybuje se, nebo mu pohyb způsobuje bolest a velké problémy, nemůže spát atd., je to doba, kdy je potřeba rozhodnout se pro eutanazii... Pořízením domácího mazlíčka jsme převzali odpovědnost za jeho život, je naší povinností převzít zodpovědnost i za jeho důstojný a bezbolestný odchod.

Zdroj: http://www.muj-pes.cz/zivot-se-psem/posledni-rozlouceni-1724.html

Komentáře k článku: