Pitný režim psa

Aneta Sobotková23.06.2015

 

Pitný režim psa

Kolik vody by měl pes za den vypít?

Pes by měl mít přístup k vodě neomezeně, proto je někdy těžké vysledovat, kolik toho vlastně vypil. Nedostatek tekutin by mohl poškodit jeho organismus, obzvláště pokud jde o dorostence. Vodu lze v případě lehkých respiračních či trávicích onemocnění nahradit čajem ovšem za předpokladu, že je neslazený. Žádné jiné tekutiny by pes přijímat neměl. Pitím vody z kaluží a veřejných vodních ploch hrozí infekce a  přemnožení trávicí mikroflóry, která může vést až k úplnému úhynu psa. Alkohol psům nepodáváme vůbec! Vážně jim poškozuje metabolizmus.  Jelikož příjem vody závisí na aktivitě psa, stravě, okolní teplotě a velikosti plemene, jen obtížně se určuje optimální množství, které by měl pes vypít. Obecným pravidlem je ale 35-50ml na kg živé váhy psa.
 
Co pro tělo psa znamená voda?
Voda je základní funkční jednotkou buněk. Řídí odvod škodlivin z těla a přivádí buňkám živiny. Její rovnováhu v těle udržují játra a ledviny, které nedostatkem nejvíce trpí. Ačkoliv hladovět dokáže pes i několik týdnů, bez vody do několika dní umírá. Důležitým faktorem je voda také při termoregulaci – jejím odpařováním se pes ochlazuje a nepřehřeje se.
 
Signalizace nemoci
Barva moči může napovědět mnoho o hospodaření s vodou v těle. Je-li příliš tmavá, je vody v těle nedostatek a trpí játra. Je-li v moči krev, nejčastěji jde o onemocnění ledvin, to se ale projevuje i příliš světlou a nedostatečně zpracovanou močí.
V takovém případě neschopnost zpracovat vodu psa nutí neustále pít, což se může stát pro nás prvním varovným signálem. Tento syndrom častého pití a močení také může znamenat cukrovku. Úbytek vody v krevním řečišti pak zahušťuje krev, což může vést k emboliím a srdečním příhodám. Pokud pes nemá chuť vodu vůbec pít, může to být náznakem parvovirózy či leptospirozy, které ve výjimečných případech mohou propuknout i u pravidelně očkovaného psa.
 
Psi, s kterými se pak provozuje například canicross, potřebují pitný režim stejný jako sportovci – pít alespoň hodinu před tréninkem a pak i během běhu. Lze podávat i iontové nápoje. Dobře napájený pes se pak stane vítězem ve všech oblastech života!

 

Zdroj: www.hafici.cz

Komentáře k článku: