Pes a Silvestr

Aneta Sobotková29.12.2017

 

Pes a Silvestr

Ohňostroje a pes
Většina psů nesnáší ohňostroje a hlasité výbuchy zrovna nejlépe. Pokud víte, že váš pes je jedním z nich, pokuste se dodržet pár základních pravidel, které ho ujistí, že je všechno v pořádku. Pejsek potřebuje útěchu a ujištění, že jste s ním, mluvte na něj konejšivým hlasem (jako páníček jistě už víte nejlépe, co na toho vašeho zrovna platí), dejte mu oblíbenou hračku, buďte s ním na místě, kde se bude cítit v bezpečí, dejte mu najevo svou lásku. Pokud by ve vás tuto oporu nenašel, mohlo by to do budoucna ovlivnit nejen vztah s vámi, ale i jeho pozdější reakce a chování při hlasitějším zvuku. Nikdo z nás přeci nechce, aby se z vašeho pohodového pejska stal ustrašený a hysterický pes.

Pokud máte staršího psa, který není zvyklý, měli byste psovi připravit a prožít s ním co nejpohodovější den. V případě, že se rozhodnete pro použití uklidňujících prostředků (což ale mnozí pejskaři zavrhují), si tak týden před Silvestrem se psem dojděte ke svému veterináři a domluvte se s ním co by vám doporučil. Váš veterinární lékař totiž bude přesně vědět co bude pro psa nejlepší a uvidíte, že v období hlučné Silvestrovské noci budete se svým pejskem v klidu a bez známek strachu.

Nejlepší je pejska navykat na hlučnější zvuky už od štěněčího věku, jen tak mu zajistíte, že se nebude takových událostí bát. Zde uvádíme několik možností jak psa na tento okamžik připravit:

Homeopatika
Jsou to nejšetrnější přípravky, které se můžou podávat volně a koupíte je v lékárně bez receptu. Pro volné použití jsou určeny polykompozitní přípravky. Například sirup SEDALIA se má podávat v dávce alespoň několik dní předem; 2 lžičky 2x denně.

Odpařovač psích feromonů
Tento přípravek má za úkol navodit u psů dobrou náladu. Je to něco jako uklidňující aromaterapie pro psy. Odpařovač se zasune do zásuvky 2 týdny před Silvestrem a od té doby se z něj začnou odpařovat feromony s uklidňujícím a stimulačním účinkem, což by mělo psa uklidnit. Přípravek je k dostání u veterinárních lékařů. Funguje na stejném principu jako Feromonový obojek o kterém jsme psali minule.

Sedativa
Pokud víte, že je váš pes opravdu až příliš hysterický a mohl by ublížit sobě nebo někomu z okolí a nejedná se o štěně, tak se domluvte s veterinářem na možném řešení problému pomocí sedativ. Na trhu jsou přípravky, které pomůžou psovi od stresu a strachu, ale musíte vzít v potaz, zda je to “to správné”.

Přirozená “terapie” zklidnění psa na Silvestra
Se psem, kterému jsou výbuchy ohňostrojů jen nepříjemné, si můžete jen tak sednout na pohovku, hladit ho, mluvit na něj, projevit mu lásku, ostatně jak jsme psali hned na začátku, ale pes nesmí cítit, že se děje něco špatného, čeho by se měl bát. Musíte u psa vyvolat pocit že se nic neděje a že je to zcela normální. Spousta lidí to také řeší tak, že psovi v bytě najdou nějaké klidnější místo, kam se nedostane tolik hluku z venku, dají mu tam pelech a nějaké hračky. Avšak nesmíte jej na takovém místě nechat samotného. Možná bude vystrašený, ale nebude hystericky pobíhat po celém bytě a nezpůsobí si nějaký úraz. Některé psy to uklidní více než kdyby požívali všelijaké uklidňující přípravky.

Ovšem ze všech praktik je zcela nejvhodnější pejska na takovýto hluk a střelbu zvykat už od štěněte – to je základ. Jakmile bude Váš pes na takovýto hluk zvyklý, nebude mu připadat neznámý a nebude se bát – přijde mu jako samozřejmost. Je to to nejlepší řešení, které existuje.

Komentáře k článku: