Onemocnění prostaty u psů

Aneta Sobotková03.11.2017

 

Onemocnění prostaty u psů

Záněty a abscesy prostaty
Tyto obtíže se mohou projevit jako mírné záněty bez výrazných klinických obtíží až po těžké, které jsou v některých případech doprovázeny průjmy, horečkami, zvracením a mohou vést k celkové sepsi. V těchto případech je vždy nutné navštívit veterináře, který nasadí odpovídající léčbu (antibiotika atd.).

Benigní hyperplazie prostaty
Jedná se o nezhoubné zvětšení celé prostaty, které je přirozeným důsledkem stárnutí. Podle studií tento problém postihuje přes 60% psů starších 5 let. Většinou nezpůsobuje problémy s močením jako je tomu u mužů, ale dochází k zhoršení průchodu stolice tlustým střevem, které zvětšená prostata utlačuje. Jestliže u psa zpozorujete obtížné kálení, ukapávání tekutiny z močové trubice (nemusí se jednat o moč, ale o prostatickou tekutinu), případně krvácení při močení, vždy navštivte veterináře. Někdy se kromě typických obtíží při kálení objevují i nespecifické příznaky jako je neochota k pohybu či nechutenství. A jaká léčba? Existuje několik možností. Chirurgická kastrace je nejefektivnější a z dlouhodobého hlediska nejlevnější metoda. Druhou možností je podávání léků (2krát ročně 7 dní). Léky blokují vytvořený testosteron a tím způsobí, že se prostata zmenší. Další možností je chemická kastrace, kdy se do těla psa vpraví podkožní implantát, který po dobu 6 měsíců do těla vyplavuje látku, která potlačuje tvorbu pohlavních hormonů. Do půl roce je nutné, aby stav psa posoudil veterinář a rozhodl o způsobu další léčby.

Nádory prostaty
Jsou méně časté, tvoří pouze cca 7% ze všech onemocnění prostaty. Problém karcinomu prostaty je mimo jiné v tom, že často tvoří metastázy v různých orgánech, zejména v plicích, kostech, mízních uzlinách a okolních tkáních.

Cysty prostaty
Cysty jsou útvary naplněné tekutinou. Někdy se mohou změnit v zánětlivé abscesy nebo vyrůst do takové velikosti, že utlačují tlusté střevo a příznaky mohou být stejné jako při benigní hyperplazii. V moči se může objevovat krev (může samovolně vytékat i pokud pes nemočí).

Prevence onemocnění
V rámci základního klinického vyšetření ve vyšším věku, je vhodné nechat psovi sonograficky vyšetřit také prostatu. Tím se dá odhalit jak zvětšení prostaty, tak i přítomnost cyst či zvápenatění jednotlivých ložisek (značí přítomnost zhoubných nádorů). Včasné odhalení a řešení problému je pro zdraví vašeho miláčka nejdůležitější.

Zdroje: http://www.muj-pes.cz/zdravi-a-nemoci/onemocneni-prostaty-u-psu-1746.html

Komentáře k článku: