Nenechávejte psa v létě v autě!!!

Aneta Sobotková05.08.2015

 

Nenechávejte psa v létě v autě!!!

Nejčastější argumenty, proč majitelé v autě psa nechali!!!

Jsem pryč jen chvíli!

Nikdy nespoléhejte na to, že jdete jen "na skok" pro jednu jedinou věc. Nikdy nemůžete tušit, zda se nepřihodí cokoli, co původní plán zmaří: zablokovaná karta, chybějící pětikoruna, ztracené dítě, nešťastně shozený regál s lihovinami, nečekané setkání s dlouho hledaným spolužákem nebo nedejbože vaše vlastní náhlá nevolnost může způsobit, že se z plánované pětiminutovky stane hodina, v případě, že vás odveze policie nebo sanitka, i hodin několik.

Zaparkoval jsem přeci ve stínu!

Letní stíny jsou krátké, zejména ty polední. Obří parkoviště se utápějí ve slunečním žáru a těch několik sotva vzrostlých stromků zdaleka neuspokojí všechny zájemce o stín. I když budete mít štěstí a část auta skryje po zaparkování milosrdný stín, už za hodinu bude někde docela jinde.

Nechal jsem pootevřená okénka!

Tady bychom každému doporučili, aby si na vlastní kůži vyzkoušel pobyt v zaparkovaném autě s vypnutou klimatizací, kde má pochybnou ventilaci zajistit pár sotva centimetrových štěrbin. Ty jsou možná jediným přívodem kyslíku, ale rozhodně vzduch uvnitř neochladí. Vyzkoušejte - a to má člověk hlavu zhruba o půl metru výš než ubohý pes.  

Zopakujme si

Parkování na slunci představuje pro psy a jiná zvířata velké riziko. Plechy i plasty karosérie se zvenku i zevnitř rychle zahřívají, okna vytvářejí skleníkový efekt, teplota uvnitř vozu rychle stoupá. Na slunci měřená teplota uvnitř auta může mít i 70°C – a přitom stačí "pouhých" 50 °C k tomu, aby váš pes už za 20 až 50 minut zemřel. Je totiž dokázáno, že mezní tělesnou teplotou psů je 42 °C. Za tímto kritickým bodem už dochází k poškození tkání, selhávání základních životních funkcí a následně k smrti. Z normální tělesné teploty psa stačí v prostředí o 50 °C právě těch 20 až 50 minut k tomu, aby se zvýšila na oněch nezvratných 42 °C. Ovšem ani automobil zaparkovaný za skutečně parných dní ve stínu není pro psa bezpečný. Vzduch v něm se ohřívá právě tak rychle i bez působení přímého slunečního záření.  

Proč právě psi?

Psi nemají v kůži ukončené potní kanálky, ochlazují se pouze zrychleným povrchním dýcháním a odpařováním z vyplazeného jazyka. Hustá srst navíc zvyšuje působení tepla, takže jejich tělesná teplota rychle a nebezpečně stoupá. Přehřátí psů je v létě poměrně častým důvodem návštěv u veterináře. Některá plemena jsou k přehřátí a tepelnému stresu náchylnější ještě víc než je průměr. Jsou to kokršpanělé (uvádí se, že právě přehřátí je nejčastější příčinou náhlého úmrtí kokršpanělů), dále psi s extrémně zkrácenou nosní partií (jako např. buldok, boxer, mops nebo pekingský palácový psík, kteří by v létě neměli raději vůbec cestovat), hodně osrstění a tmavě zbarvení psi a samozřejmě psi nemocní, zejména kardiaci. Mezi ně patří např. kavalír King Charles, pudl, malý knírač nebo jezevčík.

Zdroj: www.planetazvirat.cz

Komentáře k článku: