Kupírování uší a ocasů u psů – zvítězí formální předpisy standardu anebo odpor k mrzačení psů?

Aneta Sobotková17.03.2017

 

Kupírování uší a ocasů u psů – zvítězí formální předpisy standardu anebo odpor k mrzačení psů?

Uši a ocas jsou významné komunikační prostředky psa
Každý rozumný člověk musí uznat, že takový zákrok na těle psa je bolestivý, nehledě na následné dlouhé období hojení ran a traumata, která jsou zákrokem způsobena psu i na duši. Dalším obrovským negativem kupírování je to, že psu znemožníme v plné míře komunikovat jak s ostatními psy, tak s námi, majiteli. Pro psa je ocas jedním z nejdůležitějších komunikačních prostředků.

Kupírování ocasu mělo i praktické důvody
Pracovní, lovecká, ale i bojová plemena mívala kupírované ocasy z praktických důvodů. Dobytek mohl ovčáckým psům ocas přišlápnout. Lovecký pes se mohl za ocas zachytit v křoví. Hlídacího psa mohl zloděj chytit za ocas. Strážní psi s kupírovanýma ušima budili větší respekt. Ocas ohařů byl velmi náchylný ke zranění, a tak se jim zkracoval raději preventivně, než aby se z lovu vrátili se zlomeným nebo nepříjemně zraněným ocasem.

Co je úkolem lapačů zvuku
Úkolem ušních boltců je zachycovat zvuky a lokalizovat vzdálenost zdroje zvuku a jeho  směr. Aby byl tento rozbor informací co nejdokonalejší, je k tomu potřebo dostatečná pohyblivost ušních boltců. Mozek pak následně přepočítá všechny přijaté informace a vyhodnotí je na pro psa tolik důležité zprávy. Psi mají schopnost slyšet zvukové frekvence mnohem větší než 20 000 vibrací/sec. Právě toto je lidská hranice vnímání zvuku. Příkladem je přivolávací ultrazvuková píšťalka, kterou jsme si zvykli při volávat své psy. Zatímco psi na její zvuk reagují, lidské ucho ji neslyší.

Zvuky jako poznávací signály
Pes je sociálně žijící savec, a jako takový musí mít různorodé možnosti zachycování akustických projevů. Musí se totiž umět dorozumět i na velké vzdálenosti. Každý pes si tedy vytváří svou osobní hlasovou polohu, aby byl snadno pro ostatní psy rozlišitelný. Navíc je štěkavost dědičná. U některých plemen psů byla cíleně šlechtěna. Když se pes ztratil při lovu svému pánu z očí, mohl ho člověk alespoň sledovat sluchem. Stejně tak ale byli pro jiné účely šlechtěni psi  neštěkaví a klidní.

A jaké jsou výsledky kupírování?
Nejen, že psi ztrácejí části svého těla, přicházejí o důležitou možnost dokonale komunikovat se svým okolím. Mnozí psi s kupírovanými ocasy neplní kvůli bolestivým srůstům povel sedni, protože se tak snaží vyhnout bolesti. Průzkumy dokonce prokázaly, že psi s kupírovanými ocasy se častěji dostávají do rvaček. Je to pochopitelné, protože nejsou schopni pahýlem svého ocasu vyslat dostatečně čitelný signál k druhé straně, že jsou připraveni ke hře. A paradoxně, více než psi pracovní jsou v současnosti kupírováni psi výstavní. U nich se s využitím kupírování v praxi ovšem nedá počítat.

Kupírování a zákon
Kupírování uší zvířat je v ČR zakázáno od roku 1992. Tento zákaz je ošetřen zákonem 246/92 sb na ochranu zvířat proti týrání. Žádný pes, který má kupírované uši se nesmí účastnit žádné výstavy pořádané v České republice. Například na Slovensku kupírování zakázané dosud není. U nás zákonem zakázané kupírování uší by tedy neměl provádět žádný veterinární lékař, ovšem mnozí tento zákaz  překračují s tím, že ho ospravedlňují zdravotními důvody, například opakujícími se záněty uší. Kupírování ocasu se řídí předpisem plemenného standardu.

Která plemena psů bývají kupírována
K plemenům, u nichž se ještě můžeme s kupírování setkat patří: kokršpaněl, australský ovčák, rotvajler, dobrman, knírač, argentinská doga, cane corso, staford. V dnešní době, kdy zákon považuje kupírování uší za týrání psa a v mnohých případech už i plemenné standardy upouštějí od kupírování ocasů u psů, je na čase se s touto “úpravou psů” již s konečnou platností rozloučit. Konečně i naše zákony pochopily, že psi jsou živí tvorové a nikoli jen věci, a že tedy mohou trpět jak duševně, tak fyzicky a my bychom je měli před utrpením chránit a ne jim ho způsobovat.

Zdroj: http://infopes.cz/kupirovani-usi-ocasu-u-psu-zvitezi-formalni-predpisy-standardu-anebo-odpor-k-mrzaceni-psu/

Komentáře k článku: