Když máte doma bazén a psa...

Aneta Sobotková29.06.2015

 

Když máte doma bazén a psa...

Dbejte na bezpečnost psa v okolí bazénu!!!
          Zahradní bazény, které jsou teď v létě v plné permanenci, zdánlivě nemusí pro psa představovat žádné nebezpečí. Není to nekonečná vodní plocha, ani nejsou extrémně hluboké. Zdání ale v tomto případě klame. Máme-li doma bazén a zároveň je členem domácnosti i pes, měli bychom se postarat o jeho bezpečnost v okolí bazénu, který se velmi snadno může proměnit pro psa v past, ze které není úniku.

          Každý pes by se měl naučit plavat. Přiznejme si však, že jsou psi zásadní neplavci a jsou psi náruživí a vášniví plavci. Ale ani ten nejlepší psí plavec se nedokáže z bazénu dostat bez cizí, tedy lidské pomoci. Brání mu v tom kolmé stěny bazénu, přičemž běžné bazénové schůdky jsou pro psa „nepoužitelné“. Každý pád do bazénu tak představuje pro psa neřešitelnou situaci přímo ohrožující jeho život. Dvojnásob nebezpečné jsou pak bazény těm plemenům, pro která je typická krátká hlava, například buldokům. Tato plemena opravdu nejsou rozenými plavci, a už sám pohyb ve vodě je  pro ně velmi obtížný, protože se, vzhledem ke kratší čelisti, nemohou dostatečně nadechnout.

         Abychom předešli něčemu, čeho bychom pak pozdě litovali, musíme bazén dostatečně zabezpečit, aby se pes mohl v jeho blízkosti pohybovat zcela bez obav. Nejjednodušší řešení, které se nabízí, je oplocení bazénu. Oplocení by mělo být dostatečně vysoké, aby jej pes nepřekonal. V době, kdy bazén nevyužíváme, jej můžeme zakrýt lamelami, nebo pokud je zastřešený, uzavřít. A nezapomínejme ani na bezprostřední okolí bazénu. Kluzké dlaždičky  mohou být koneckonců nebezpečné nejen psovi, ale i nám, povrch s protiskluzovou úpravou by měl být tak samozřejmý, jako je pro našeho psa samozřejmé drbání na hřbetě. A stejně tak samozřejmou věcí je, že máme psa nepřetržitě, není-li bazén zabezpečen, pod dohledem.
 
Opatřete bazén nástupní plošinou
          Ale co dělat, když je pes náruživý plavec a my mu nechceme odepřít radost z plavání? V tomto případě můžeme bazén opatřit speciální nástupní plošinou. Ta poskytne psu dostatečnou oporu, takže vášnivý čtyřnohý plavec může bezpečně vylézt z bazénu na břeh, tam se důkladně otřepat a natáhnout se spokojeně někde ve stínu. A ještě na jednu podstatnou věc nezapomínejme, totiž aby pes nepil vodu z bazénu. Ta je většinou chemicky upravená, a třebaže není snad bezprostředně jedovatá, přece jen bude lepší, když pes bude mít ve své misce dostatek čisté vody, aby nemusel hasit krutou letní žízeň vodou z bazénu.

 

Zdroj: http://www.hafici.cz/clanky/ostatni-clanky-12/kdyz-mate-doma-bazen-a-psa-13976/

Komentáře k článku: