Jak žít se psem, když máte alergii na psy?

Aneta Sobotková16.03.2018

 

Jak žít se psem, když máte alergii na psy?

Mýtus antialergenních psů

Pudl, irský pšeničný teriér, bišonek nebo knírač. Několik málo psů je označováno za antialergenní vlivem kvality své srsti, která má blíže k vlasům. Ne vždy tomu ale tak je, podstatné totiž je, na co jste alergičtí. Drtivá většina alergenů tak zcela nesouvisí s typem srsti, může jít o produkty mazových žláz, roztoče v srsti nebo prachová zrnka. 80% alergiků „na psy“ je tudíž alergických i na chocholaté naháče. I u „antialergenního“ psa můžete mít alergickou reakci na jeho sliny a naopak u obyčejného voříška vám jeho sliny nic dělat nemusejí. A může být hůř!

Život pod psa

Dlouhodobé soužití se psem i přesto, že se alergie projeví, může vést k vážným komplikacím. Obyčejná rýma může přejít v astma a trvalé problémy s průduškami, náhle se může objevit vyrážka a ekzém. Pouhé mytí rukou nestačí. Přestože lékaři alergikům soužití se psem obvykle silně nedoporučují, užívání prášků a kortikoidní masti mohou projevy zmírnit. Problém se tím sice nevyřeší, ale alergikovi se může alespoň ulevit od těžkého života pod psa.

Tipy jak pročistit vzduch

Při soužití s alergenem se může u alergika vyvinout jakási tolerance na domácího psa. Tento postup bývá však bohužel stále ojedinělejší, než druhá varianta stupňujících se alergických reakcí. Ať již jsou vaše projevy alergie jakkoliv silné, rozhodně byste měli dodržovat pár antialergenních pravidel – pes by rozhodně neměl spát v ložnici, ideálně kdyby spal venku v boudě. Dbejte na časté vysávání, aby psí chlupy a prach nepoletovaly tolik vzduchem. Za tímto účelem lze pořídit vysavač s účinným filtrem pro zachycení mikročástic. Úklid by v domácnosti alergika měl být samozřejmostí a častou rutinou, stejně jako pravidelné česání a koupání psa někým nealergickým. Pro lepší dýchání pomáhá i čistička vzduchu, čím více stupňů filtrace, tím kvalitnější čištění a čistší ovzduší pro alergika.

Být či nebýt?

I přes všechny možné rady a tipy je stále spousta případů, kdy se se psem v domácnosti alergikovi žít nedaří. Mnozí chovatelé chocholatých naháčů o tom již vědí své a při prodeji pejska do nové rodiny pečlivě sledují, zda se alergie neprojeví naplno a přesto polovina štěňat právě kvůli nezdaru s alergií putuje zpět k chovatelům. Ze stejného důvodu vracejí své svěřence i mnozí, kteří chtějí dát šanci pejskům z útulků. Je otázkou polemizace, co přesně alergii u lidí vyvolává a proč se někdy objeví až v pozdějším věku a někdy hned u miminka. A jaké zkušenosti s alergiky máte vy?

Zdroj: https://www.hellosandy.cz/clanky/pece-a-zdravi-psu-4/jak-zit-se-psem-kdyz-mate-alergii-na-psy-14756/

Komentáře k článku: