Jak se správně chránit u veterináře. Můžeme se u něj nakazit?

Aneta Sobotková21.04.2017

 

Jak se správně chránit u veterináře. Můžeme se u něj nakazit?

To je chřipka lidská, ta na psa nejde!
Chřipkové období Českou republiku již snad zvolna opouští, málokdo však ví, že virus chřipky je natolik mutabilní, že může snadno přeskočit z člověka na psa. Pokud chytnete „tu správnou“ chřipku, může se váš pes nakazit také – začne kašlat, dýchací cesty mu zahltí hleny, slzí mu oči, stoupne mu teplota. Tak jako u lidí, nejúčinnější jsou antibiotika, ale existuje i spousta alternativních a podpůrných metod a léčiv. A jelikož se projevy tohoto onemocnění šíří nejčastěji kapénkovou formou, i přes veškerou pečlivou hygienu se váš pes může nakazit při čekání v ordinaci. Nejnáchylnější jsou psi s krátkými čumáky.

Když trávení netráví
Dalším nejčastějším trápením, s kterým majitelé vyrazí na veterinu jsou trávicí problémy. Jedná-li se o průjmové onemocnění, může být často také mezi pejsky nakažlivé. Ať již pes trpí na giardie, které intenzivně roznáší i v čekárnách, nebo na onemocnění koronavirového a parvovirózového typu (jsou příčinou trávicích problémů až u 50% všech onemocnění). Nakazit se může pes olíznutím, tedy orálně.

Měl by pes nosit roušku?
Jak lze co nejvíce zamezit nákaze „z čekárny?“ Rouška sice situaci nezachrání, ale mohla by pomoci. V čase častých onemocnění je dobré podporovat imunitu psa podpůrnými prostředky a vitamíny, pokud vás například čeká pravidelné očkování a víte, že do ordinace budete muset zavítat. V čekárně také bedlivě svého psa hlídejte – pokud nemáte jistotu, že ostatní pejsci jsou zde jen s problémy například chirurgického typu, nenechávejte svého psa, aby se s nimi očichával.  Nedovolte mu olizovat zem, ani okolí. Proti onemocněním průjmy koronavirového typu také dnes již firma Biocan vyrábí účinné vakcíny, které určitě stojí za zvážení (ohroženi jsou především psi do jednoho roku a starší, kteří po napadení koronaviry v krajním případě mohou i zemřít). Důležité také je zvážit, zda k veterináři opravdu musíte. Zachovat chladnou hlavu a pokud se nejedná o akutní případ, zkuste poradu vyřešit například telefonicky se svým veterinářem.

Zdroj: http://www.hafici.cz/clanky/pece-a-zdravi-psu-4/jak-se-chranit-u-veterinare-muzeme-se-u-nej-nakazit-14644/

Komentáře k článku: