I pes může trpět kvasinkami. Usazují se v uších, na kůži nebo na tlapkách

Aneta Sobotková01.12.2017

 

I pes může trpět kvasinkami. Usazují se v uších, na kůži nebo na tlapkách

Co jsou kvasinky
Všechny druhy kvasinek patří mezi jednobuněčné houbové mikroorganismy a na zdravém psím (lidském) těle běžně žijí a nezpůsobují problémy. Problémy začínají, když se na psím těle kvasinek vyskytne příliš mnoho. Je důležité zjistit, co jejich přemnožení způsobilo a jakým způsobem se psí tělo brání. Psi jsou většinou postiženi patogenem Malassezia pachydermatis, který se objevuje právě ve chvíli, kdy je organismus nějakým způsobem oslaben nebo poškozen. Kvasinkové infekce se vyskytují v mnoha variantách a většinou se projevují jako infekce kůže, kožních záhybů, uší nebo tlapek.

Jak odhalit kvasinkovou infekci
Všímejte si u pejska veškerých změn, příznaků onemocnění může být celá řada.
1) Změny barvy a struktury kůže. Příznaky kvasinkové infekce se liší na základě toho, kde se infekce vyskytuje. Nejvýraznějším příznakem jsou změny vzhledu pokožky. V prvních stádiích infekce se kůže může zbarvit do růžova nebo červena. Při delší infekci je kůže tuhá a šedivá až černá v důsledku dlouhodobého dráždění a ukládání pigmentu do kůže. Pokud k tomu mají kvasinky vhodné podmínky, mohou infikovat i více částí těla a to především ty, kde je omezený přístup vzduchu (záhyby, uši).
2) Mastná pokožka. Velmi mastná nebo olejnatá kůže je dalším typickým příznakem.
3) Šupinatá pokožka. U některých psů se může objevit suchá, šupinatá a odlupující se pokožka, někdy to může vypadat, jakoby měl pes lupy.
4) Třepání hlavou. Uši jsou oblastí, kterou kvasinky přímo milují. Pes se bude snažit ulevit svědění třepáním, otíráním uší o podložku, škrabáním uší packou a při těžkých infekcích náklonem hlavy na stranu. Kvasinková infekce většinou svědí. Pes si může postiženou oblast opakovaně škrábat, otírat se o nábytek nebo jiné předměty, nebo se vyvalovat na koberci.
5) Olizovaní. Někteří psi si snaží ulevit přílišným olizováním postižené části těla.
6) Otok. K prvním příznakům kvasinkové infekce patří hlavně svědění, poté dochází k příznakům povrchového zánětu kůže, mezi které patří otok, vyšší teplota postižené kůže a bolestivost.
7) Zápach. Je jedním z nejčastějších příznaků, ať už se kvasinky usídlily kdekoliv. Někdo tvrdí, že kvasinková infekce na kůži a v uších zapáchá jako chipsy nebo má nasládlý odér. V každém případě je důležité nechat psa důsledně vyšetřit u veterináře.
8) Ztráta srsti. Často doprovází kvasinkovou infekci. Srst vypadává díky zánětu chlupových folikulů.
9) Slintání. Infekce dutiny ústní je poměrně vzácná. Způsobuje nadměrné slinění, bolestivost a problémy s příjmem potravy. Přílišné slinění může signalizovat i jiná onemocnění uvnitř tlamy, například zánět zubu nebo alergickou reakci po hmyzím bodnutí. V každém případě doporučujeme kontaktovat veterináře.

Jak se zbavit kvasinek
Nejpodstatnější je zjistit, co stojí za výsktem kvasinek u vašeho miláčka. Zabráníte tak opakování celého problému. Při zánětech v oblasti meziprstí, kůže a kožních záhybů se obvykle předepisují léky ve formě mastí a šampónů. Záněty uší se mohou léčit také lokálně, tedy příslušnými kapkami v kombinaci s čisticími prostředky. Pro nejlepší a nejúčinnější léčbu se vždy poraďte s veterinářem, který předepíše přesný postup pro dané onemocnění.

Zdroj: https://www.radaveterinare.cz/pes/clanky/i-pes-muze-trpet-kvasinkami-usazuji-se-v-usich-na-kuzi-nebo-na-tlapkach-264

Komentáře k článku: