Čím jsou tak silně kočky přitahovány k šantě kočičí?

Aneta Sobotková24.03.2017

 

Čím jsou tak silně kočky přitahovány k šantě kočičí?

Pár slov o šantě kočičí
I když nám lidem na šantě kočičí nic zajímavého zrovna nepřipadá, to nic nemění na tom, že šanta kočičí je pro kočky zkrátka sexy rostlinou. U nás se pěstuje jako trvalka s habitem velmi podobným mátě. Za letních večerů na terase či balkoně vám tato rostlina může pomoci odehnat otravný hmyz. Uplatní se i jako léčivá rostlina, vždyť k nám do Evropy byla původně přivezena jako náhražka pravého čaje. Má ráda slunné stanoviště, poměrně dobře snese i sucho. Její květy mají nádhernou fialovou barvu. Je-li po odkvětu výrazně seříznuta, obrazí ještě ve stejné sezóně a může dokonce i znovu rozkvést. Množí se nejlépe samovýsevem.

Jak jsou na tom kočky s čichem
Kočky jsou velmi citlivé a vnímavé k různým pachům a vůním. Pro kočky je tedy čich nadmíru důležitým smyslem. Společně se psy a dalšími domácími zvířaty patří kočky do skupiny  makrosomatických živočichů. To znamená do skupiny zvířat se silně vyvinutou čichovou schopností. Rozlišit nejrůznější pachy a vůně je pro tato zvířata ten nejmenší problém. Na ploše 20 – 40 cm2 kočičí nosní sliznice se nachází okolo 19 milionů specializovaných čichových buněk. Psi jich mají na stejné ploše dokonce až 147 milionů. Není příliš rozšířenou informací, že čich koček je enormně citlivý k pachům, které vylučují sloučeniny dusíku. To je důvod, proč kočka na rozdíl od psa nepozře zahnívající, nebo poněkud více uleželé maso.

Čím dráždí šanta kočičí smysly
Vůně rostliny nazývané po právu šanta kočičí má pro všechny kočky nebývalou přitažlivost. O živé rostliny vysazené na zahradách, ale i o ty, které se pěstují doma v květináčích se dokážou kočky v naprosté extázi otírat celou věčnost. Válejí se v trsech rostlin a užívají si uvolňující se vůni éterických olejů. A právě éterické oleje vylučované šantou kočičí jsou čichově velmi podobné látkám, které vylučuje ve své moči kočka, která je v říji. Stejnou přitažlivost má spíše pro kocoury i sušená šanta kočičí. Kočky a kastráti nejsou touto vůní tak výrazně přitahováni.

Zajímavost
Podobný vliv na chování koček má i bylina s názvem kozlík lékařský (Valeriana officinalis), a to zdaleka není vše. Také lidský pot, zvláště ten mužský účinkuje na kočky velmi podobně.

Zdroj: http://infopes.cz/cim-jsou-tak-silne-kocky-pritahovany-k-sante-kocici/

Komentáře k článku: