Babybox pro zvířata - myšlenka budoucnosti

Aneta Sobotková09.12.2016

 

Babybox pro zvířata - myšlenka budoucnosti

SOS animal box na samotě u lesa
Ve městě Bublava, takové malebné vesničce uprostřed hájí a luk, mají záchrannou stanici pro zvířata všeho druhu jménem Drosera. Jak už to u záchranných stanic bývá, objíždějí zaměstnanci široké okolí, aby sesbírali zraněná a ztracená zvířata, hlášená pozornými lidmi. Jelikož mnohdy je to opravdu „lítačka“ a jeden se na chvíli nezastaví, napadlo správce záchranné stanice vytvořit SOS animal box, kam mohou lidé donést a odložit zvíře, které potřebuje zachránit, když zrovna všichni zaměstnanci jsou někde v terénu. Jak už to tak ale bývá, obává se správce, aby sem lidé dříve nebo později nezačali přinášet nežádané psí mazlíčky.
 
Stále je co zachraňovat
Prozatím je animal box v provozu jen krátce, takže na svou velkou záchranu zatím čeká. Správce ale předpokládá nával ježků a ptačích mláďat, až přijde jejich sezóna. „Co se týče mláďat dravců, často by opravdu bez pomoci nepřežila. Naprostá většina lidmi „zachráněných“ zvířat má ale někde blízko matku, které je dítě lidmi doslova ukradeno. Postarala by se o ně a zvládli by to. Jenže lidská rozněžnělost je uvrhne do záchranných stanic a my pak musíme dělat, co se dá,“ říká odchytový pracovník záchranné stanice v Bartošovicích. Opravdu opodstatnělá je pak záchrana drobných ježků, kteří by nemuseli přežít zimu, nebo zraněných zvířat. A pak jsou tu psi. Přemnožených štěňat je stále více a ne vždy se bohužel podaří udat celý vrh nadílky.
 
Aby sos animal box zachraňoval
Na vině přeplněnosti útulků jsou především množírny a majitelé psů s předsudky – hlavním, škodlivým předsudkem je, že fenka by měla mít alespoň jednou za život štěňata. Tento mýtus navíc umocňuje strach mnohých z kastrace fenky a tak se kříženci vesele množí. Navíc se z toho u nás v Česku stal přínosný „job“. Lidé si totiž psy z množíren stále důvěřivě kupují a tak se Česko v tomto ohledu stalo králem množíren v Evropě. Bez patřičné legislativy a přísnějších kontrol to ale těžko něco změní. Navíc stále existují občané, kteří si pořídí štěňátko a jakmile začne růst a případně něco ničit, zbaví se ho. Statistiky hovoří, že se v současné době nachází v útulcích asi 12 000 zvířat a meziročně jejich počty narůstají o 40%. Kariéra záchranného boxu je tedy ve hvězdách, určitě jde ale o převratnou myšlenku, která by se do budoucna jistě mohla rozšířit do více koutů naší země!

Zdroj: http://www.hafici.cz/clanky/o-psech-20/babybox-pro-zvirata-myslenka-budoucnosti-14561/

Komentáře k článku: