10 rad, které vám pomohou při výběru psí boudy

Aneta Sobotková30.06.2017

 

10 rad, které vám pomohou při výběru psí boudy

1. Psí bouda by měla být dostatečně prostorná a zateplená ze všech stran (obzvlášť v případě krátkosrstých plemen). Konstrukce by měla být těsná, aby do ní nefouklo a neunikalo teplo.

2. Ideální velikost je taková, aby se v ní pes mohl pohodlně natáhnout a postavit. Větší bouda neznamená lepší. Ve velké boudě nebude mít pocit bezpečí a v zimě si ji nedokáže vyhřát svým tělesným teplem. Například zde je popsán postup, jak stanovit správné rozměry.

3. Stěny je vhodné zateplit polystyrénem (tloušťka zhruba 4 cm), který se obloží druhou stěnou (např. OSB deskou), aby pes polystyrén neokusoval.

4. Bouda by měla být izolovaná od země „vzduchovým polštářem“, aby nenasávala vlhkost a zimu. K vyvýšení lze použít stojné nožky (stačí okolo 2-3 cm).

5. Střecha by měla jít odklopit, aby se bouda dala snadno čistit. Pokud má plochou střechu, psi si jí často oblíbí jako místo k odpočinku.

6. Většině psů lépe vyhovuje obdélníkový půdorys než čtvercový. Vhodný je i tvar do písmena L, kdy na menší předsíň navazuje „ložnice“, která je díky předsíni chráněná před prouděním studeného vzduchu a nánosem nečistot (listí, sníh).

7. Na zimu se může vchod do boudy zakrýt závěsem z kobercoviny nebo gumy.

8. Bouda se vystýlá ovesnou nebo pšeničnou slámou (bez osin) a mění se podle potřeby (zhruba jednou za dva týdny).

9. V případě velkých mrazů se do boudy může instalovat elektrický výhřev. Jedná se pouze o podpůrné topení, které pomáhá psovi udržet v boudě vyšší teplotu. Musí být umístěno tak, aby se o něj pes nemohl poranit. Kabely je nutné vést v chrániči, aby je pes nemohl rozkousat. Dbejte na to, aby mělo vytápění veškeré pojistky proti přehřátí a zásahu elektrickým proudem.

10. Důležité je i umístění boudy na pozemku. Bouda by měla být na stinném místě v blízkosti domu, aby měl pes dobrý výhled na vchodové dveře a přístupovou cestu.

Zdroj: www.muj-pes.cz/pomucky/10-rad-ktere-vam-pomohou-pri-vyberu-psi-boudy-1697.html

Komentáře k článku: